Znajdź interesujący Cię temat

Jak planować zakupy + jadłospis

Planowanie zakupów i posiłków pomaga zaoszczędzić czas i pieniądze, ale też ułatwia dbanie o zbilansowaną dietę. W tym wpisie przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek, które sama stosuję, robiąc swoją rozpiskę posiłków. Dodatkowo znajdziesz tutaj jadłospis na 1900 kalorii z listą zakupów.

Czytaj dalej »
Chili z soczewicy

Czy od węglowodanów się tyje?

Jak zmieniałam sposób odżywiania na roślinny często słyszałam, że od węglowodanów się tyje. Przeglądając fora, rozmawiając z innymi widzę, że takie przekonanie do dzisiaj u niektórych funkcjonuje.

Tłuszcz co warto o nim wiedzieć

Tłuszcz – co warto o nim wiedzieć?

Tłuszcz spełnia ważne funkcje w organizmie, dlatego nie jest zalecana rezygnacja z niego, nawet podczas redukcji. Dzięki niemu są przyswajane witaminy A, D, E, K (rozpuszczalne w tłuszczach), także wpływa na gospodarkę hormonalną, system nerwowy, układ krwionośny.

Skąd brać białko na diecie roślinnej?

To pytanie słyszała pewnie nie jedna osoba na diecie roślinnej. Tak jak w przypadku diet wegetariańskich problemu nie ma z odpowiedzią, tak w przypadku diety wegańskiej już niektórzy się zastanawiają.

Orzechy

Masz niedobory żelaza w diecie roślinnej?

Anemia z powodu niedoboru żelaza jest dość powszechnym zjawiskiem niezależnie od typu diety. W tradycyjnym odżywianiu szacuje się, że przyswajalność żelaza z pokarmu wynosi od 10-15%, natomiast z produktów roślinnych jest to już tylko 1-10%.

JAK ZADBAĆ O JOD W DIECIE ROŚLINNEJ

Jak zadbać o jod w diecie roślinnej

Jod w diecie jest bardzo ważny, niestety w dietach roślinnych bywa niedoborowy. Dzięki jodowi prawidłowo pracuje nasza tarczyca oraz produkcja hormonów tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3).

SÓL W DIECIE

Sól w diecie

Sól gości w praktycznie każdym domu, to najpopularniejsza przyprawa. Niestety jej spożywanie w nadmiarze (a szacuje się, że spożywamy jej 2-3 razy więcej niż powinniśmy) może prowadzić do problemów zdrowotnych: nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, może sprzyjać rozwojowi kamicy nerkowej, a także osteoporozy.

Jak się ważyć

Jak się ważyć?

Początki odchudzania to pewnego rodzaju stres, niepewność co waga pokaże, a najmniejsze odchylenie w górę lub w dół traktuje się bardzo poważnie. Niestety takie podejście może wywoływać dodatkowy stres. Dlatego ważne, jest by od samego początku uświadomić sobie kilka rzeczy, które mają wpływ na naszą wagę, tak by niebyła ona dla nas przytłaczająca.

Zaparcia - jak sobie z nimi radzić

Zaparcia- jak sobie z nimi radzić?

Zaparcia są dość powszechnym problemem. Mówimy o nich wtedy, gdy stolec jest oddawany z trudnością (jest twardy, zbity) lub gdy jest oddawany rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Dodatkowo towarzyszyć temu wzdęcia, bóle brzucha lub uczucie dyskomfortu.